דיגיטל קריאייטיב - מדיה 4

מילון מושגים לבניית אתרים

מילון מושגים לבנייה ופיתוח אתרי אינטרנט

מילון מושגים לבניית אתרים זה מכיל מידע רב בנושא פיתוח אתרי אינטרנט וקידום האתר. בין אם נכנסתם לעולם הרחב של בנייה ופיתוח אתרים או שאתם רק סקרנים לדעת מה ההבדל בין אחסון לשרת? איך עובד שיווק שותפים? ומה זה CDN? המילון הזה בשבילכם! 

מילון מושגים לבניית אתרים
תוכן עניינים

אופטימיזציה למנועי חיפוש (SEO)

אופטימיזציה למנועי חיפוש (Search Engine Optimization) או בקיצור SEO מתייחס לתהליך הכולל של התאמת האתר למנועי החיפוש באופן אורגני, כלומר, שאינו כולל תשלום למנוע החיפוש. בתהליך האופטימיזציה אנו מגדילים את האיכות והכמות של תעבורת האתר על ידי שיפור הנראות של האתר ודפי האינטרנט במנועי החיפוש.

התוצאה של תהליך האופטימיזציה היא שיפור במיקום האתר בתוצאות החיפוש האורגניות וגם, בנראות תוצאות עשירות יותר על ידי הצגה של תקציר התוכן, תמונות, קישורים נבחרים וכדומה.  

קראו גם “אופטימיזציה למנועי חיפוש”

אחסון אתרים (Hosting Services)

אחסון אתרים הוא שירות המאפשר לחברות, עסקים ואנשים פרטיים לפרסם אתרים באינטרנט. אתרי אינטרנט מאוחסנים במחשבים הנקראים שרתים (Servers). חברות האחסון מאחסנות את הקבצים המרכיבים את האתר בשרתים והופכים את התוכן לזמין לצפייה באינטרנט.

כאשר מבקר מבקש לגלוש באתר הוא יקליד את כתובת האתר (URL) בדפדפן (Browser) ובעזרת רשת האינטרנט הדפדפן ישלח בקשה לשרת בכדי לקבל את התוכן.

סוג האחסון וכמות המשאבים המוקצים בשרת תלויים בסוג האחסון. הסוגים העיקריים של אחסון אתרים הם אחסון משותף, פרטי ו-VPS. סוגי האחסון השונים נבדלים זה מזה ע”י טכנולוגיה, ניהול ושירותים נוספים.

אתר אינטרנט (Website)

אתר אינטרנט הוא אוסף של דפי אינטרנט ותוכן המזוהה על ידי שם דומיין משותף ומתפרסם בשרת אינטרנט. אתר אינטרנט לעיתים קרובות יציג דף ראשי ומערכת ניווט המכילה קישורים שונים בין דפי האתר, פוסטים, כתבות, מוצרים וכו׳.

כל האתרים הנגישים לציבור מהווים יחד את האינטרנט אך ישנם גם אתרים פרטיים שניתן לגשת אליהם רק באופן פרטי, כמו למשל אתר המיועד לעובדי החברה. לרוב, אתרים מיועדים לנושא או למטרה מסוימת, כגון חדשות, מסחר, מנוע חיפוש, בידור, חינוך או רשת חברתית. 

ניתן לגשת ״לגלוש״ באתרי אינטרנט בעזרת יישום או תוכנה הנקראת דפדפן אינטרנט (Browser). גלישה באתרים מתאפשרת למשתמשים במגוון מכשירים, כולל מחשבים שולחניים, מחשבים ניידים, טאבלטים וטלפונים חכמים.

דפדפן אינטרנט (Web Browser)

דפדפן הוא תוכנה או יישום המספק גישה לדפי אינטרנט. כאשר משתמש מזין כתובת של דף אינטרנט (URL) בדפדפן כלשהו, הדפדפן שולח בקשה לשרת דרך רשת האינטרנט. לאחר קבלת התוכן, הדפדפן מציג את התוכן המבוקש במחשב או בטלפון החכם של המשתמש. הדפדפן הנפוץ בעולם הוא Google Chrome החולש על נתח אדיר של מעל 60% מכל המכשירים המאפשרים גלישה לרשת האינטרנט ברחבי העולם.

וורדפרס (WordPress)

וורדפרס (WordPress) היא מערכת לניהול תוכן. וורפרס היא פלטפורמה ליצירת אתרי אינטרנט עם קוד פתוח. מערכת הוורדפרס מספקת מגוון אפשרויות וגמישות רבה למשתמשים.

מבחינה טכנית מערכת הוורדפרס נכתבת על ידי (PHP) תוך שימוש במסד נתונים של MySQL. וורפרס מאפשרת למשתמשים מגוון יכולות על ידי התקנת תוספים שונים באתר. תוספי הוורדפרס (Plugin) הם אסופות קוד הניתנות להתאמה אישית באתר ומספקות הרחבות שונות לפונקציונליות של וורדפרס.  וורדפרס מאפשרת למשתמשים להתקין את התוספים ללא עלות. ובאופן הזה ליצור מגוון רחב של אתרים ללא ידע בתכנות וכתיבת קוד.

כיום וורדפרס היא מערכת ניהול התוכן הגדולה בעולם אשר מפעילה מעל ל-38% מאתרי האינטרנט בכל העולם. ניתן למצוא ברשת אתרי וורדפרס מכל הסוגים החל מאתרי בלוג, אתרי תדמית ועד אתרי מכירות, חנויות, קורסים מקוונים ורשתות חברתיות.

קראו גםבניית אתר בוורדפרס

ווקומרס (WooCommerce)

WooCommerce היא פלטפורמת מסחר אלקטרוני עם קוד פתוח הניתנת להתאמה אישית. ווקמרס פועלת כתוסף, פלאגין (Plugin) בתוך מערכת הוורדפרס וניתנת להורדה בחינם ממאגר התוספים הרשמי של וורדפרס.

קראו גם “בניית חנות וירטואלית

זיכרון מטמון (Cashing)

זיכרון מטמון הוא תהליך של אחסון העותק של קבצים במיקום אחסון זמני, מטמון, כך ניתן לגשת אליהם בזמן קצר יותר. שימוש בזיכרון מטמון הוא למעשה אחסון נתונים זמני בכדי לטעון אתרים במהירות גבוה יותר.

לדוגמה: דפדפני האינטרנט שומרים קבצי מטמון כגון קבצי HTML ותמונות בכדי “להגיש” את האתר מהר יותר למבקרים באתר. שימוש בזיכרון מטמון יאפשר להגיש את האתר באופן מהיר יותר ללקוח הקצה.

כתובת אינטרנט (URL)

URL מייצג את המילים Uniform Resource Locator. כתובת URL הינה כתובת של משאב ייחודי באינטרנט. משאבים מסוג זה יכולים להיות עמוד HTML , מסמך CSS, קבצי מדיה ועוד.

מערכת לניהול תוכן (CMS)

מערכת לניהול תוכן (CMS) היא תוכנה המשמשת ליצירה ושינוי תוכן באתר. מערכת לניהול תוכן כשמה כן היא נועדה לנהל תוכן באתרים ומאפשרת גישה לפונקציות חיוניות, ליצירה, קריאה, עדכון ומחיקה של התוכן. מערכות מסוג זה מאפשרות שליטה ועריכה של כל התוכן באתר האינטרנט החל מטקסט, תמונות, סרטונים ואדיו. מערכת לניהול התוכן הנפוצה ביותר בעולם כיום היא וורדפרס (WordPress) אשר מפעילה למעלה משליש מכל האתרים ברשת האינטרנט העולמית.

פרוטוקול (HTTP)

HTTP  מייצג את המילים Hypertext Transfer Protocol. ה- HTTP הוא פרוטוקול תקשורת שנועד להעברת דפי HTML והקבצים שהם מכילים כמו תמונות, קובצי קול, סרטונים ברשת האינטרנט.

רשת למסירת תוכן (CDN)

רשת למסירת תוכן (CDN) הינה רשת מסירת תכנים שונים: קבצים, כגון HTML תמונות וסרטונים על ידי שרתים הפזורים ברחבי העולם. שימוש ברשת ה-CDN מעביר את התוכן על ידי שימוש בשרתים הנמצאים במיקומים שונים בעולם ללקוחות הקצה, הגולשים. תהליך זה מהיר יותר שכן השרתים קרובים יותר למשתמש שמגיש את הבקשה לתוכן.

שיווק שותפים (Affiliate Marketing)

שיווק שותפים Affiliate Marketing היא שיטת פרסום מקוונת המבוססת על ביצועים ועמלות, כאשר חברות משלמות עמלה ל”משווק השותף” על בסיס מכירות. תהליך הפרסום ומעקב אחר המכירה מתבצע בדרך כלל על ידי קישור (Link) עם מעקב אישי לדף הנחיתה של המוצר או השירות בכדי לרכוש אותו.

שיווק שותפים מאפשר לשני הצדדים להרוויח. החברה מגדילה את המכירות בכך שהיא מאפשרת למשווקים קטנים לפרסם ולהמליץ על המוצר. מאידך, ה”משווק השותף” מרוויח כסף על מכירת מוצרים לפי עמלה קבוע מראש וללא מוצרים משלו. תפקידו של ה”משווק השותף” מסתכם בלמכור את המוצר והוא אינו נדרש לקחת חלק בשרשרת הייצור, הפצה ושירות לקוחות של אותו המוצר.

שפת (PHP)

PHP הוא ראשי תיבות ל- Hypertext Preprocessor. שפת ה PHP היא שפת סקריפטים לשימוש בקוד פתוח, בצד השרת, אשר ניתן להטמיע אותה ב- HTML ומשמשת לפיתוח אתרי אינטרנט.

שפת (HTML)

HTML מייצג את המילים Hyper Text Markup Language. שפת ה-HTML היא שפת הסימון הרגילה ליצירת דפי אינטרנט. HTML משמש למעשה לעיצוב ותצוגה של דף האינטרנט והוא מורכב מסדרת אלמנטים ותגיות. הרכיבים ב HTML מגדירים לדפדפן באיזה אופן להציג את התוכן בעזרת תיוג פיסות התוכן כמו כותרת, פסקה, קישור, קובץ תמונה וכו’

שרת אינטרנט (Web Server)

שרת אינטרנט (Server) הוא מערכת, חומרה או ציוד מחשוב המספק שירות לאירוח והפעלת תוכנה לאתרים. שרת אינטרנט מעבד בקשות רשת נכנסות באמצעות פרוטוקול (HTTP) ומספר פרוטוקולים אחרים ומספק גישה לדפי אינטרנט המאוחסנים אצלו.

תוסף וורדפרס (Plugin)

תוסף, בלועזית פלאגין (Plugin), הוא פיסת קוד ש”מתחברת” לאתר הוורדפרס (WordPress). במילים אחרות התוסף משמש להרחבת הפונקציונליות הבסיסית של וורדפרס. במקום לערוך את הקודים המקוריים של וורדפרס, ניתן לבצע שימוש בתוספים לצורך הרחבת יכולות הוורדפרס. קל מאוד להתקין תוספים ולבצע בעזרתם התאמות של קודים לאתר.

תוספים שונים מבצעים פעולות שונות, לדוגמה: תוספי אבטחה, תוספי עיצוב ובנייה, תוספים לאופטימיזציה ועוד סוגים רבים. כאשר הפונקציונליות של התוסף אינה נדרשת יותר, ניתן ״לכבות״ את התוסף ולמחוק אותו. ישנם אלפי תוספים שפותחו לטובת משתמשי וורפרס וזמינים דרך המערכת לשימוש בחינם. בנוסף ניתן לרכוש מחוץ למערכת הוורפרס תוספים ״פרימיום״ בתשלום אשר ישפרו ויעצימו את הפונקציונליות הבסיסית של התוספים עוד יותר.

מקורות מידע חיצוניים ליצירת "מילון מושגים לבניית אתרים":
שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp
שיתוף ב email
Email